تجارت با کشورهای همسایه(عراق،افغانستان،روسیه)

تجارت با عراق :

عراق کشور بسیار متنوعی به لحاظ اجتماعی و فرهنگی است. اطلاع از ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و فرهنگی، مساله مهمی در خصوص صادرات به آن بوده که نیاز است در خصوص آن اطلاعات کافی داشته باشید.

ترکیبی از اقوام و گروه‌های مختلف دینی و مذهبی مختلف، جمعیت آن را تشکیل داده‌اند. کردها، اعراب اهل سنت و اعراب اهل تشیع سه ترکیب جمعیتی اصلی عراق را تشکیل داده که قدرت سیاسی این کشور نیز بیشتر از این سه گروه جمعیتی نشات می‌گیرد.

ساختار حکومت در عراق به صورت فدارال بوده و دارای حکومت مرکزی در بغداد و حکومت محلی اقلیم کردستان در اربیل است. ضمن آنکه شوراهای استانی نیز از قدرت و اختیارات قابل‌توجهی برخوردار هستند. جدول زیر نشان‌دهنده ویژگی‌های جمعیت‌شناختی، اجتماعی و فرهنگی عراق است

95 درصد کالا مورد نیاز کشور عراق از طریق واردات تامین می شود و با نزدیکی مرز ایران به عراق ، کسب و کار صادرات به عراق رشد چشمگیری داشته است ؛ بازار عراق ظرفیت بالایی برای ورود کالاهای ایرانیدارد زیرا 95 در صد کالاهای مورد نیاز عراق از طریق واردات تامین می شود ، مواد غذایی و خوراکی ایرانی بسیار مورد پسند مردم عراق می باشد پس می تواند کسب و کار پر رونقی را رقم بزند

تجارت با افغانستان

مجموع واردات کشور افغانستان  در سال ۲۰۱۷ ، ۵.۰۷ میلیارد دلار بود که همین امر این کشور را به ۱۲۲ مین وارد کننده بزرگ جهان تبدیل کرد. بیشترین کالا ی وارداتی افغانستان به ترتیب شامل واردات محصولات گیاهی ، واردات حمل و نقل ، واردات مواد غذایی ، واردات ماشین آلات ، واردات منسوجات ، واردات مواد معدنی ، واردات مواد شیمیایی ، واردات فلزات ، واردات چربی ها و روغن های نباتی ، واردات محصولات حیوانی ، واردات پلاستیک و لاستیک ، واردات محصولات چوبی ، واردات کفش و کلاه ، واردات سازه ها ، واردات متفرقه ، واردات کالاهای کاغذی ، واردات سنگ و شیشه ، واردات فلزات گرانبها ، واردات اسلحه و پوست حیوانات می باشد.

تجارت از آن جهت با روسیه می باشد که

کشور همسایه و نزدیک به ایران ، پهناورترین کشور در جهان با 17125191 کیلومتر مربع

جمعیت بالا با 146804372 نفر براساس آمار سال 2017 میلادی

جمعیت زیاد از قشر متوسط در جامعه

رشد اقتصادی بالا در روسیه

ششمین اقتصاد بزرگ دنیا پس از چین ، آمریکا ، هند ، ژاپن و آلمان

فرصت های فراوان تجاری

منابع مشترک سیاسی و اقتصادی در منطقه و جهان با ایران

واردات بسیار زیاد در این کشور

صادرات اصلی روسیه :

نفت و فرآورده های نفتی ، گاز طبیعی ، چوب و محصولات چوبی ، مواد شیمیایی و کالاهای تولیدی و سخت افزار نظامی

واردات اصلی روسیه :

ماشین آلات و تجهیزات ، وسایل نقلیه ، دارو ، پلاستیک ، گوشت و شکر

شرکای تجاری اصلی روسیه :

آلمان ، اوکراین ، هلند ، ایتالیا و چین

محدودیت های گمرگی روسیه :

واردات برخی اقلام مشخص به روسیه مستلزم دریافت مجوز ، پروانه های مختلف می باشد. اینگونه موارد بایستی جهت ترخیص به مقامات گمرگ ارایه شود ، همچنین فدراسیون روسیه عوارض ضد دامپینگ را در زمینه محصولات همچون لوله های آهنی وارداتی از اوکراین اعمال می نماید.